Projekt filmů s mentálně handicapovanými.

Cílem projektu je krom samotného natáčení vytvořit také další terapii pro tyto lidi. Vzniká tak hmatatelné dílo, které je motivací, nejen pro samotné klienty, ale také pro jejich okolí. Klienti dostávají prostor pro herecké aktivity, které zahrnují už o samotné přípravy projektu, kdy mají k dispozici scénář a mohou se připravovat na natáčení. Zároveň poznávají nové lidi, kdy s nimi pracují filmaři, maskéři, kostyméři atd. Klienti využívají také svých zkušeností z rukodělných prací na přípravu některých kostýmů a kulis a navazují tak i na to co pravidelně dělají. Jde tedy o ověřené zpestření tohoto pravidelného programu vygradované o možnost seberealizace.

Vzniká tak prakticky celoroční program od samotného seznamování, přes přípravu, natáčení, proložené různými večírky pro klienty, rodiče, pedagogy a sousedy těchto zařízení. Následuje závěr natáčení, posléze předpremiéra v prostředí, kde tito lidé žijí a při této příležitosti, se otvírá veřejnosti možnost poznat své handicapované sousedy. Tu zpestří doprovodný program v režii klientů, v podobě například divadelní scénky. Následují přípravy na účast na jednom z filmových festivalů. Jeho návštěva se stává další poznávací, zážitkovou akcí spojenou s výletem do dané lokality.

V různých variacích samotného audiovizuálního díla je možné si scénáristicky pohrát se sny jednotlivých hrdinů děje. Pro vytvoření opravdového filmového dojmu se pak vše doplní o webovou prezentaci ( www.svetjekrasny.cz ), vzniká trailer a film o filmu, který poodhalí zákulisí celé akce.

Z uplynulých zkušeností se pak u mnohých klientů dá vysledovat posun v komunikaci a kolektivním chování. Celý projekt provází neustálé očekávání klientů další návaznosti jednotlivých kroků a v neposlední řadě to otvírá širší pohled na lidi s mentálním handicapem.

Stránky jednoho z realizovaných projektů.
www.svetjekrasny.cz

foto"; $c++; } // dopsat spravny pocet obrazku while($c<=19); ?>  

Patroni
  © Copyright dobromysl.net 2012 - 2013.